In zijn commentaar in het ND van zaterdag 15 oktober greep Peter Bergwerff twee gebeurtenissen aan om een waarschuwingssignaal af te geven.
Dit zijn de twee gebeurtenissen: 1) het einde van het Werkgezelschap Christocentrische Gemeente waarin een groep predikanten uit de GKV vorm en inhoud heeft gegeven aan het centraal stellen van Christus; 2) de verschijning van de nieuwe visienota ‘De hartslag van het leven‘ voor de PKN waarin eveneens een oproep tot concentratie op Jezus Christus klinkt.
Bergwerff verbindt hieraan deze tot nadenken (c.q. somberheid) stemmende opmerking:
Wrang is wel dat die concentratie op de Zoon van God niet gelijk opgegaan is met grotere geestelijke eenheid en al helemaal niet met kerkelijke groei.
(Tussen haakjes: het uitblijven van kerkelijk groei zou juist ook gezien kunnen worden als het ‘succes’ van een radicale concentratie op Christus, want daar zitten veel gelovigen niet echt op te wachten.)
En vervolgens waarschuwt Bergwerff voor
(…) de vandaag populaire opvatting dat met de concentratie op Christus de rest er eigenlijk niet zoveel toe doet. Juist waar de naam Jezus mensen voor in de mond ligt, wordt er nogal eens lustig op los geselecteerd in wat men wel en wat men niet van ‘Jezus’ als waarheid en als levensopdracht wil overnemen.
Is dit een waarschuwing die we ter harte moeten nemen? Is het eigenlijk heel gevaarlijk om Christus centraal te stellen omdat een dergelijke concentratie als onontkoombare consequentie heeft dat de rest er eigenlijk niet zoveel toe doet?
Ik ben het hartgrondig oneens met de waarschuwing, terwijl ik er ook wel iets van begrijp. Want ook ik zie om me heen steeds meer gebeuren dat christenen zeggen: ‘Ik ben in Christus een geliefd kind van God en een nieuwe schepping, ik mag er helemaal zijn, dus kom niet aan met christelijke kritiek op de ethische keuzes die ik maak.’ Ik denk dat Bergwerff zoiets op het oog heeft. En hier hebben we inderdaad te maken met een ontspoorde toepassing van een christocentrische concentratie.
Maar vervolgens zeg ik toch: ik ben het hartgrondig oneens met de waarschuwing van Bergwerff. Zijn vooronderstelling, dat een concentratie op Christus gepaard gaat met de gedachte dat de rest er eigenlijk niet zoveel toe doet, peilt niet de diepte van die radicale concentratie op Christus. Het gaat daarin om een oer-reformatorische concentratie die uitgedrukt wordt in twee Latijnse uitdrukkingen: Solus Christus (Christus alleen) en Totus Christus (Christus helemaal). Het gaat daarin ook om een andere klassiek-gereformeerde notie die behoort bij het Avondmaal: dat wij ons leven buiten onszelf zoeken, in Christus alleen. Het gaat daarin om de meest radicale keuze die een mens kan maken: om zich in alles over te geven aan Gods Zoon en tegen hem te zeggen: ‘U bent mijn leven, u wil ik dienen, leg beslag op alles wat in mij is.’
Het is niet minder dan gevaarlijk wanneer een dergelijke fundamentele notie van het christelijk geloof in diskrediet gebracht wordt door de suggestie te wekken dat deze welhaast automatisch gepaard moet gaan met de gedachte dat ‘de rest er eigenlijk niet zoveel toe doet’. De rest, oftewel al het andere vindt in Christus juist zijn zin en betekenis. ‘Christus centraal’ stellen betekent dat Christus álles voor ons wordt. En dat betekent voor ieder mens vooral dat hij of zij heel erg veel los moet laten: tradities, afgoden, alles waarop je hier op aarde je vertrouwen kunt stellen en zichzelf.
Inderdaad, wie met een beroep op Jezus bepaalde (ethische) keuzes maakt waarvan evident is dat ze in strijd zijn met de weg (van dienstbaarheid, zelfverloochening en je vreugde vinden in God) die Christus ons wijst en waarop hij zelf ons is voorgegaan, die moet te horen krijgen (1 Johannes 1:6):
Als we zeggen dat we met hem verbonden zijn terwijl we onze weg in het duister gaan, liegen we en leven we niet volgens de waarheid.
Maar laten we de dag zegenen waarop een mens, door de Geest gedreven, leert zeggen: ‘Christus is alles’, en waarop hij of zij, alweer door de Geest gedreven, zich afkeert van zijn of haar eigen leven en zegt: ‘Vanaf vandaag wil ik Christus centraal stellen.’
Overigens is dat voor de kerk inderdaad gevaarlijk, heel gevaarlijk. Want waar Christus centraal komt te staan, kan het eigen kerkelijke ego niet meer centraal staan, kunnen tradities en gebouwen niet meer centraal staan, kan het eigen gelijk niet meer centraal staan, kan het afzichtelijke moralisme dat zoveel kerkelijk leven ontsiert niet meer centraal staan.
Christus centraal stellen is buitengewoon gevaarlijk, namelijk voor de status quo van de zelfgenoegzame kerk.
16/10/2011 op 21:42
Jezus Christus staat centraal.
– Uitgangspunt is de bijbel
– vertrekpunt de traditie
– richtpunt de cultuur waar in we leven.
We moeten ons vernieuwen. Als we dat niet doen dan is dat niet gereformeerd. We moeten vernieuwd worden naar het beeld van JC.
God houdt onvoorwaardelijk van ons, maar Hij houdt te veel van ons om ons zo te laten.
16/10/2011 op 22:28
Van harte eens met jouw invulling van ‘concentratie op Christus’, Jos, al spreek ik liever van concentratie op (de drie-enige) God. Aan die laatste formulering geef ik de voorkeur, omdat ik breed om me heen een grote ontvankelijkheid waarneem voor een beeld van ‘Jezus’ als de lievige God, aan wie we ons warmen in onze behaaglijke comfortzone. In naam van onze goede relatie met hem sanctioneren we al ons handelen, ook al staat het haakser dan haaks op wat Hij ons sprekend en handelend voorhield.
In dat klimaat kan ‘concentratie op Christus’ gemakkelijk gepopulariseerd en omgemunt worden tot een goedkope jezulatrie waarin Jezus onze Grote Broer is, lief en ongevaarlijk.
Dat wil jij niet, dat wil ik niet. daarom schreef ik, zoals ik schreef. Als je waarschuwt tegen een door wetticisme verstikt kerkelijk leven, vind je mij aan je zijde. Maar ik meen dat er vandaag even nadrukkelijk stellng moet worden tegen een mensgecentreerde religieuze vrijblijvendheid, waaraan met groot gemak de naam ‘Jezus’ (overigens: zelden ‘Christus’) wordt verbonden, maar waarin die naam weini meer is dan een woord voor een (goed) gevoel.
17/10/2011 op 00:00
Als je Christus centraal stelt in je leven, ga je des te helderder zien waar je helemaal niet op Hem lijkt, terwijl je je tegelijkertijd bewust bent van Zijn liefde voor jou. Ik zeg niet dat ik het snap, maar ik ben er wel heel dankbaar voor.
17/10/2011 op 09:16
Beste Jos,
Zeer, zeer eens met je blog!
Verrassend genoeg kom je in de goede oude Catechismus (als het gaat over de ethische keuzes) de mooie zin tegen: het kan niet anders, of ieder die door waar geloof in Christus ingeplant is, brengt vruchten van dankbaarheid voort.
Meer eisen dan overgave aan Jezus en totale concentratie op Hem komt op mij vaak over als een verlangen het proces te sturen; beheersdrang.
Overgave aan en vertrouwen op Jezus is overigens een stuk dynamischer en uitdagender dan geloven dat Hij ergens in de geschiedenis geleefd heeft en beslissende dingen voor de toekomst heeft gedaan.
Het werkgezelschap heeft voor mij veel betekent. Ik ben blij dat de concentratie op Christus een goede plek heeft gekregen in veel verkondiging.
Het onthutst mij dat er nog veel verkondiging (en ook zeer kerkelijk betrokken mensen) voorbij gaat aan het Solus Christus en Totus Christus.
Het werkgezelschap heeft een mooie en noodzakelijke beweging in gang gezet. Wat mij betreft is aandacht voor het aangedragen thema blijvend nodig.
Jaap van den Bos
17/10/2011 op 10:16
Hallo Jos,
Ik kan me de reactie van Peter Bergwerff wel een beetje voorstellen. Het is een jaar of 3-4 geleden dat je in de gkv van Bergschenhoek kwam spreken n.a.v. ons thema Jezus uitstralen. Toen brak je ook al een lans voor het Solus Christus-Totus Christus.
Ik herinner me nog dat ik dacht: O, gaan we na het ‘meer van de Geest-tijdperk’ overschakelen op het ‘meer van Jezus-decennium’? Er zit namelijk een vereenzijdiging in het oppakken van zo’n thema. Dat kan uiteraard weleens nodig zijn, na een periode van armoede op dat gebied, maar het blijft desalniettemin een vereenzijdiging…
Daar wil ik jou zeker niet van beschuldigen :-). Maar ik ben toch altijd weer blij dat onze wekelijkse geloofsbelijdenis de Drieënige God bezingt. Want God is niet alleen Vader of Zoon of Geest maar Drie in Eén…
17/10/2011 op 11:21
Beste Kees,
Dank voor je reactie! Ik herinner me de avond nog goed (het was 8 januari 2008). Je reactie helpt me om nog weer wat preciezer te zien wat hier nu ‘at stake’ is en waarom ik het nogal belangrijk vind.
De suggestie wordt namelijk gewekt dat ‘Christus centraal’ een van de vele mogelijke manieren is waarop je je geloof focus kunt geven. En dat is nu precies niet het geval.
In het meer-van-de-Geest-tijdperk was mijn drive steeds (ook de keren dat ik bijvoorbeeld sprak op de Gods-Geest-werkt-conferenties): een oproep doen om terug te keren naar de kern, de Persoon van Christus en zijn heerlijkheid. Noch de focus op het verbond, noch de focus op de kerk, noch de focus op de Geest kan recht doen aan het centrale moment van het christelijk geloof: Jezus Christus, de gekruisigde, wat meer is: hij is opgestaan!
Vanuit Christus krijgt alles zin en betekenis. Ook de drie-eenheid. Het zal je ook opgevallen zijn dat de kerk al eeuwenlang in het Apostolicum aanzienlijk meer woorden wijdt aan Jezus Christus dan aan de Vader en de Geest.
‘Solus Christus’ en ‘Totus Christus’ zijn maar niet een interessante afwisseling in de zich voortdurend aandienende stroom van steeds weer nieuwe accenten. Het is net zo wezenlijk als het wezenlijk is dat de Heidelbergse Catechismus puur christocentisch inzet: in leven en sterven eigendom van Jezus Christus. De Drie-eenheid wordt (terecht) pas later aan de orde gesteld (in Zondag 8).
Overigens heb ik destijds (2004) mijn boek ‘Jezus ontdekken’ volgens een trinitarisch schema opgezet. Want ik stem direct toe: met dat je Jezus Christus hebt leren kennen is hij ook direct degene die Gezicht geeft aan de Drie-eenheid!
Hartelijke groet!
Jos
17/10/2011 op 14:26
Hoezo! God/Jezus hoort centraal te staan boven alles wat leeft op deze zondige aardbol. God is de bron van al het leven. Hij heeft leven en dood in de hand.
Wat in Gods Woord staat blijft een feit en is de waarheid. Niemand kan Gods wetten veranderen.
29/11/2018 op 15:51
Hoezo
Jezus hoort centraal te zijn in ons leven.
Jezus is ons fundament
We mogen op Hem bouwen
We mogen Hem danken voor het volbrachte werk op Golgotha
we moeten het zicht op het kruis niet wegduwen.
Dank zij het volbrachte werk,heeft God een totale voorziening voor ons bewerkt.
Door het kruis heeft zijn wij volmaakt geworden.
Dank God voor de volbrachte werk.
De bijbel zegt dat we onze ogen gericht mogen houden op Jezus.
Jezus zegt het is volbracht.
Geloof,wat Hij zegt
strategie van de vijand is om ons af te houden van het kruis.
Bid voor openbaring over Jezus aan het kruis,en wat dit allemaal betekent